Poštovani gospodine Simoviću,
Obraćamo Vam se ispred Asocijacije za demokratski prosperitet – Zid, koja već dvadeseta godina djeluje kao Nacionalni Volonterski servis za podsticanje razvoja volontiranja. Ovim pismom vjerujemo da artikulišemo brojne glasove i energiju koja želi pružiti svoj doprinos u vremenima izazova bez presedana, sa kojima se naše društvo susrijeće u borbi protiv COVID-19.
U momentu kada je najveći dio planete pred izazovima epidemije želimo da ukažemo na brojne inicijative neformalnih grupa, organizacija civilnog društva, pa i pojedinaca da posvete svoje vrijeme i kroz brojne volonterske aktivnosti u zajednici pruže podršku aktivnostima i mjerama na terenu. U prvim danima koji su vezani za mjere u borbi protiv Novog korona virusa su se javili primjeri brojnih volonterskh aktivnosti. Obim i snaga ovih akcija je bio različit, ali često i nužan u tom trenutku.
Istraživanje koje smo sproveli prethodnih dana među akterima volonterskih inicijativa, pokazao nam je obim i rasprostranjenost online servisa ali i djelovanja na terenu. Od šivenja zaštitnih maski, pomoći starijem stanovništvu, samohranim roditeljima, socijalno ugroženim, pripadnicima romske i egipćanske populacije, prikupljanja hrane i sredstava za higijenu, do online servisa psiho-socijalne podrške, servisa za fizičko i mentalno zdravlje građana. Samom odlukom da se, najprije zbog zdravlja i bezbjednosti samih učesnika tih akcija, sistem volontiranja centralizuje i usko veže za Crveni krst Crne Gore ostali smo uskraćeni za dodatnu podržavajuću strukturu koja bi se prirodno pojavila na terenu, i zasigurno olakšala stanje na terenu pa i rad Nacionalog koordinacionog tijela. Odluka Nacionalnog koordinacionog tijela dovela je do nezadovoljstva upravo u trenutku kad je podrška i pomoć neophodna mnogima, a ona će svakim dano biti samo veća i potrebnija. Volontiranje predstavlja jedan od osnova civilnog i uređenog društva, afirmišući ono najplemenitije u čovjeku – altruizam, solidarnost, bezbjednost, slobodu i jednake mogućnosti. Veliki broj organizacija čiji se rad zasniva na podršci različitim grupama stanovništva ne mogu stati sa radom tokom ove krize, već trebaju biti jednako uključene, kao što je i Crveni krst, koji ne mislimo da je dobio podršku adekvatnu ulozi I naporima koje ulaže prethodnih dana.
Period pandemije nije jedini period kada se treba djelovati. Još veća podrška građana na dobrovoljnoj osnovi biće potrebna nakon ukidanja mjera. U tom periodu očigledno je da ćemo se susreti sa još izraženijim problemima, izazvanim ekonomskim posljedicama. kao što su siromaštvo, otpuštanje radnika, ostajanje bez posla, zatvaranje radnih mjesta…
Stoga, pozivamo nadležna ministarstva i lokalne uprave da je sada, ne samo potrebno uklanjanje navedenih prepreka za volontiranje već smatramo da je potrebno:
- značajno uvećati materijalna i finansijska podrška radu servisa koji pružaju organizacije zajedno sa volonterima, uz omogućavanje da samostalno sprovode svoje aktivnosti uz blisku komunikaciju i saradnju sa nadležnim institucijama na lokalnom i nacionalnom nivou. U tom procesu ističemo važnost i da je nulti korak sačuvati zdravlje samih volontera i korisnika njihove pomoći i podrške;
- da se povedu iskustvima evropskih zemalja iz vanrednih situacija i u narednom periodu ostvare saradnju sa organizacijama koje rade na razvoju volonterizma i aktivno učestvuju u razvoju strategija i provođenju niza koraka predviđenim u nizu do sada razvijenih policy dokumenata;
- Potrebno je da kao zajednica učinimo više u pogledu prepoznavanja doprinosa koju volonteri čine u svojim zajednicama i da njihovi doprinosu budu primijećeni i nagrađeni;
- da omogućimo jačanje volonterskog razvoja i upravljanja, kako bi se osiguralo da volonteri imaju prave vještine i podršku da naprave veće doprinose;
- da omogućite prepoznavanje i stvorite uslove za kreizanje adekvatne strukture i razvojnog ekosistema na nacionalnom i lokalnom nivou;
- osigurate mjerenje vrijednosti volonterizma kao segmenta koji daje doprinos socio-ekonomskom razvoju države;
Ovim putem podstičemo filantrope, društveno odgovorne firme i medije da prepoznaju trenutak i pomognu razvoj i kontinuirano funkcionisanje i djelovanje volonterskih servisa.
Koristimo ovu priliku da naglasimo da želimo staviti naše dugogodišnje iskustvo, kao nekoga ko djeluje kao Nacionalni volonterski servis, na raspolaganje u ostvarivanju predloženih mjera ali i u koordinaciji aktivnosti, povezivanju aktera, organizaciju obuka, a sve u cilju saniranja novonastalog stanja.
Sa nadom da svi zajedno služimo istom cilju,
Srdačan pozdrav,
Milena Šćepanović
Nacionalni volonterski centar ADP-Zid